renault, clio, samochody, tuning renault, clio, cars, tuning renault, clio, araba, tuning renault, clio, cars, tuning renault, clio, auto, tuning renault, clio, autos, tuning renault, clio, voitures, le tuning
     Najwięcej informacji o Renault Clio w polskim internecie!
  powrót do głównej


renault samochody renault cars renault araba, tuning renault cars renault auto renault autos renault voitures
Clio III - test Euro NCAP

Po Modusie w 2004, również i Clio III uzyskało ocenę "5 gwiazdek", dzięki zdobyciu 32,67 / 37 punktów *), w testach przeprowadzanych przez niezależną organizację Euro NCAP. Nowy model wyróżnia się, podobnie jak Modus, maksymalną oceną 4 gwiazdek za ochronę dzieci, potwierdzając tym samym swój charakter rodzinnego samochodu. W Clio III wykorzystano całe know-how Renault w zakresie bezpieczeństwa, co stanowi doskonały przykład dążenia do zapewnienia " bezpieczeństwa dla wszystkich ". Renault - jedyna marka na świecie oferująca osiem samochodów, które uzyskały ocenę "5 gwiazdek" Euro NCAP - potwierdza swoją wiodącą pozycję w dziedzinie bezpieczeństwa.

Inspektorzy Euro NCAP podkreślili w poszczególnych testach doskonały poziom zabezpieczeń zastosowanych w Clio III. Konstrukcja pojazdu uległa idealnemu odkształceniu w celu rozproszenia energii zderzenia, unikając wgniecenia innych elementów do wnętrza kabiny. Bilans obrażeń dokonany na podstawie analizy manekinów dowodzi skuteczności działania systemów zabezpieczeń, w szczególności czołowych poduszek samoczynnie dostosowujących się do siły zderzenia, o dwóch poziomach napełniania oraz systemów zapobiegających nurkowaniu.

Bezkompromisowe bezpieczeństwo dla wszystkich pasażerów

Clio III zostało wyposażone w System Renault Protection trzeciej generacji, gwarantujący optymalne bezpieczeństwo użytkowników niezależnie od zajmowanego przez nich miejsca w samochodzie.

W zależności od wersji system ten obejmuje od sześciu do ośmiu poduszek : 2 poduszki czołowe samoczynnie dostosowujące się do siły zderzenia, o dwóch poziomach napełniania, 4 poduszki boczne (dwie poduszki chroniące klatkę piersiową, wbudowane w przednie siedzenia oraz dwie poduszki kurtynowe chronišce głowy pasażerów siedzących z przodu i z tyłu) oraz 2 poduszki zapobiegające nurkowaniu (w wersji 3-drzwiowej). Przy uruchamianiu tych zabezpieczeń podczas zderzenia czołowego, ich działanie jest dostosowane do wzrostu kierowcy, dzięki czujnikowi położenia fotela na prowadnicach. Przednie miejsca są ponadto wyposażone w system zapobiegający nurkowaniu oraz ogranicznik napięcia pasa do 400 daN chroniący klatkę piersiową.Sygnał dświękowy oraz piktogram pojawiający się na tablicy rozdzielczej informują kierowcę o zapięciu pasa, jeśli zdarzy mu się o tym zapomnieć.

Ryzyko tzw. nurkowania z tyłu ogranicza zastosowanie pasów z napinaczami, pionowych i sztywnych końcówek z klamrami oraz wyprofilowań w siedzisku trzech tylnych miejsc. Boczne miejsca z tyłu są wyposażone w pirotechniczne napinacze i ograniczniki napięcia do 600 daN, oferowane wyłącznie przez Renault. Clio III jest również wyposażone w belkę zatrzymującą bagaże, przykręconą do podłogi u podstawy oparcia tylnego siedzenia. Rozwiązanie to pozwala na zatrzymanie bagaży w przypadku zderzenia, nie zmniejszając pojemności bagażnika.

W testach zabezpieczeń dzieci Clio III otrzymało 4 gwiazdki, dołączając w ten sposób do Modusa i grupy najbezpieczniejszych samochodów w swoich kategoriach w tej dziedzinie. Renault wyposażył Clio III w 4 punkty mocowania fotelików dla dzieci Isofix na bocznych miejscach z tyłu i na miejscu pasażera z przodu.

W Clio III wprowadzono również po raz pierwszy nowe rozwiązanie siedzenia dla dzieci w wieku 6-10 lat na środkowym miejscu z tyłu. Poduszka siedzenia została skrócona, aby umożliwić dziecku przyjęcie prawidłowej postawy podczas siedzenia. Klamry pasów zostały przesunięte do przodu i opuszczone, aby pas układał się prawidłowo na jamie brzusznej dziecka w celu uniknięcia ryzyka tzw. nurkowania.

Wzmocniona konstrukcja nadwozia

Konstrukcja auta jest wykonana z nowych gatunków stali i materiałów pochłaniających i rozpraszajšcych energię zderzenia. W przedniej, bocznej i tylnej partii nadwozia zaprojektowano strefy kontrolowanego zgniotu zmniejszające skutki i siłę zderzenia przenoszoną na pasażerów. Ze względu na swoją wysoką sztywność kabina nie ulega odkształceniu, tworząc swego rodzaju kapsułę ratunkową i chroniąc użytkowników przed przeniknięciem do kabiny podzespołów znajdujących się w komorze silnika (silnika, skrzyni biegów, akumulatora, modułu i osprzętu). Zostały one tak zaprojektowane, aby wzajemnie się zgniatać w czasie zderzenia.

Ulegający odkształceniu szkielet kierownicy wykonany z magnezu oraz składająca się kolumna kierownicy pozwalają na zwiększenie odległości pomiędzy kierownicą a kierowcą. Padding oraz umieszczony w obudowie kolumny kierowniczej płat blachy zmniejszają ryzyko obrażeń dolnych kończyn. System opuszczania pedału hamulca pozwala zaś ograniczyć ryzyko obrażeń kostek kierowcy.

W Clio III zastosowano paddingi w drzwiach oraz aluminiowe wzmocnienie pozwalające na jak najskuteczniejszą ochronę pasażerów w przypadku zderzenia bocznego poprzez odpowiednie rozłożenie sił. W przypadku zderzenia z drzewem lub słupem poduszka kurtynowa chroni głowy pasażerów siedzących z przodu i z tyłu, a boczne poduszki powietrzne wbudowane w oparcia przednich siedzeń zapewniają ochronę klatki piersiowej.

W przypadku uderzenia w tył, Clio III proponuje innowacyjne rozwiązanie Renault zastosowane na przednich miejscach i obejmujące siedzenia i zagłówki pochłaniające energię. Ta nowa technologia zapewnia znaczący postęp w ochronie szyi przy gwałtownym szarpnięciu. Regulacja wysokości zagłówka następuje poprzez przesunięcie samego zagłówka, a nie prowadnic, które nie są już obecnie sztywnymi elementami. W razie zderzenia, plecy pasażerów mogą więc lepiej zagłębić się w oparciu, aż do chwili, gdy głowa dotknie zagłówka. Tylna kanapa, wyposażona w trzy wsuwane w oparcie zagłówki, została wzmocniona jak również punkty mocowania do nadwozia, aby ograniczyć odchylenie się oparcia w razie zderzenia.


Renault bezdyskusyjnym liderem w testach Euro NCAP

Po podjętej przez Renault decyzji wyposażenia Nowego Vel Satisa w dźwiękowy sygnał ostrzegawczy informujący o niezapięciu pasa EuroNCAP przyznało mu dodatkowy punkt. Vel Satis utrzymał więc ocenę " 5 gwiazdek ", dzięki łącznej sumie 34,12 punktów na 37 możliwych. Sygnał dźwiękowy informujący o niezapięciu pasów jest ważnym systemem przypominajšcym pasażerom o ich odpowiedzialności, ponieważ w samej tylko Francji możnaby uratować życie 1200 osób rocznie gdyby wszyscy mieli zapięte pasy.

Dzięki ośmiu samochodom, które uzyskały ocenę "5 gwiazdek" Euro NCAP, Renault oferuje najbezpieczniejszą gamę na rynku samochodowym w zakresie zabezpieczeń dorosłych pasażerów.

- Espace IV 5 gwiazdek "najbezpieczniejszy samochód na rynku" (2003)
- Vel Satis 5 gwiazdek "najbezpieczniejszy samochód w swojej kategorii" (2005)
- Laguna II 5 gwiazdek Pierwszy samochód, który zdobył " 5 gwiazdek " w tym segmencie (2003)
- Scénic II 5 gwiazdek Pierwszy samochód, który zdobył " 5 gwiazdek " w tym segmencie (2003)
- Mégane II 5 gwiazdek Pierwszy samochód, który zdobył " 5 gwiazdek " w tym segmencie (2002)
- Mégane CC 5 gwiazdek "najbezpieczniejszy samochód w swojej kategorii " (2004)
- Modus 5 gwiazdek Pierwszy samochód, który zdobył " 5 gwiazdek " w swojej kategorii " (2004)
- Clio 5 gwiazdek (2005)
- Kangoo 4 gwiazdki (2003)
- Twingo 3 gwiazdki (2003)

*) Zderzenie czołowe : 14,11 p. /16 p., zderzenie boczne z barierką : 15,56 p./ 16 p., zderzenie boczne ze słupem : 2 p. / 2 p., dźwiękowy sygnał ostrzegawczy informujący o niezapięciu pasa : 1 p. / 3 p.

(źródło: Renault)

Renault Clio III
Wersje/wyposażenie
Wersje/opcje
» Clio 1.5 dCi 68 KM
» Clio Grandtour, Mini Clubman
» Clio Grandtour
» Clio Gordini RS
» Clio Renault Sport
» Clio 1.5dCi 1000km na 1 baku
» Clio 1.2 16v Authentique
» Clio III test Euro NCAP
» Clio III Car of the Year 2006
» Clio III straci najmniej
» Clio III w reklamie
» 10-tysięczny crashtest w Lardy
» Clio III... kiedy?

» F1 Team R27 2007
» 'World Series by Renault' 2007
Informacje o stronie
WebPage by renaultclio.pl (2000-2016)